Marcel Hirscher suverénne vyhral nedeľňajší slalom Svetového pohára

27.01.2013 Celý región

Kitzbühel 27. januára (TASR) -Rakúsky lyžiar Marcel Hirscher suverénne vyhral nedeľňajší slalom Svetového pohára v domácom stredisku Kitzbühel. S obrovským náskokom 77 stotín odstavil na druhé miesto svojho sezónneho konkurenta medzi hustými bránkami, Nemca Felixa Neureuthera. Tretí bol so stratou 93 stotín Chorvát Ivica Kostelič. Ten navyše vyhral klasickú alpskú kombináciu a spolu s Francúzom Alexisom Pinturaultom má sezónny titul v disciplíne alpskej všestrannosti, svoj tretí v rade.

V 1. kole štartovali aj slovenskí bratia Žampovci, ale vypadli. Mladší Andreas s vysokým číslom 68 na čoraz viac zničenej trati nemal prakticky žiadnu šancu. Jeho v SP už etablovaný brat Adam mal smolu práve pre kombináciu, lebo podľa pravidiel išli za prvou 30-kou všetci prihlásení pretekári, ktorí ináč slalom nejazdia. Slovenskú zjazdársku jednotku tak odsunuli v štartovke až na 45. pozíciu.

Hirscher vo veku 23 rokov vyhral 17. preteky SP a piate v tejto zime. Zo slalomových akcií triumfoval v štyroch a vo všetkých bol na pódiu. V nedeľu jubiloval v stom štarte pod hlavičkou SP. "Odľahlo mi. Strašne som túžil vyhrať na tomto svahu a už som bol tlakom, že sa mi príliš darilo a že by sa mohlo niečo aj nepodariť. Je to fantastické, uspieť pred takouto kulisou," vyznal sa Hirscher pre ORF. Hirscher bol v 1. kole tretí, ale v druhom predviedol suverénne najrýchlejšiu jazdu. Vedie v priebežnom poradí slalomu i všeobecnej klasifikácie.

Na Ganslernhanfu nešlo len o hodnotenie špeciálnej disciplíny, ale aj o body za kombináciu. Tá sa jedine na "Hahnenkamme" (Kohúťom hrebeni) zachovala v starom formáte a spolu s pretekmi v modernej superkombinácii sa v SP započítava do bojov o malý glóbus v disciplíne alpskej všestrannosti. V Kitzbüheli sa teda rátajú dokopy výsledky zo sobotňajšieho zjazdu s oboma kolami slalomu a po dvoch tretinách mal najlepšie vyhliadky na triumf Ivica Kostelič a zvládol to a navyše s netaktickou rizikovou jazdou v slalome. Skúsený chorvátsky zjazdár v honosnom rakúskom stredisku vyhral už päť súťaží, z toho tri v uctievanej hahnenkammskej kombinácii starého razenia. Pre ORF reagoval na snahy o jej zrušenie: "Nechápem. Toto sú skvelé preteky a my, lyžari, zabojujeme o ich zachovanie. Táto kombinácia prežila všetkých. Mali by sme si históriu ctiť."

Kostelič sa mohol cítiť morálnym víťazom Hahnenkammu nielen preto, že zo všetkých pretekárov počas troch dní najlepšie bodoval. Jeho otcovi a trénerovi Antemu Kosteličovi odňali právo postaviť trať 1. kola slalomu po tom, ako neuposlúchol výzvu riaditeľa pretekov. A jeho syn napriek tomu vydoloval 160 z 200 možných bodov. Na Ganslernhangu bol aj tretí víťaz - rakúsky veterán Benjamin Raich v nevydarenej sezóne predviedol v 2. kole z 24. pozície druhú najlepšiu jazdu, skončil celkovo piaty a na poslednú chvíľu zamiešal nominačné karty rakúskych trénerov pred domácimi MS v Schladmingu.

Výsledky slalomu SP v Kitzbüheli:
1. Marcel Hirscher (Rak.) 1:44,34 min. (50,83-53,51), 2. Felix Neureuther (Nem.) +0,77 (51,21-53,90), 3. Ivica Kostelič (Chorv.) +0,93 (51,26-54,01), 4. Giuliano Razzoli (Tal.) +1,01, 5. Benjamin Raich (Rak.) +1,29, 6. Patrick Thaler (Tal.) +1,42, 7. Fritz Dopfer (Nem.) +1,46, 8. Andre Myhrer (Švéd.) +1,57, 9. Manfred Pranger (Rak.) +1,58, 10. Jens Byggmark (Švéd.) +1,61

Výsledky kombinácie: 1. Kostelič 3:45,80 min. (2:00,53-1:45,27), 2. Alexis Pinturault (Fr.) +1,26 (2:00,79-1:46,27), 3. Thomas Mermillod Blondin (Fr.) +2,56 (2:01,13-1:47,23), 4. Romed Baumann (Rak.) +5,53, 5. Aksel Lund Svindal (Nór.) +5,75, 6. Kjetil Jansrud (Nór.) +5,83

priebežné poradie v slalome (8 z 11): 1. Hirscher 700 b., 2. Neureuther 566, 3. Myhrer 362, 4. Kostelič 315, 5. Manfred Mölgg (Tal.) 265, 6. Pinturault 264

konečné poradie v kombinácii (2): 1. Kostelič a Pinturault po 180, 3. Blondin 96, 4. Carlo Janka (Švaj.) 86, 5. Svindal 63, 6. Baumann 59

celkové poradie SP (24 z 36): 1. Hirscher 1035 b., 2. Svindal 921, 3. Ted Ligety (USA) 736, 4. Neureuther 726, 5. Kostelič 645, 6. Pinturault 570, ... 80. Adam ŽAMPA (SR) 49.